Wszystkich modeli Trabanta wyprodukowano w Zwickau 3 096 099 sztuk, z których w chwili zjednoczenia Niemiec było eksploatowanych ok. 2 miliony i głównie dzięki Trabantom NRD była najbardziej zmotoryzowanym krajem bloku wschodniego (w roku 1989 na jeden samochód osobowy przypadały 4 osoby)
Prace nad Trabantem 601, którymi kierował Werner Lang rozpoczęły się już pod koniec lat 50. Pierwsze projekty zostały pokazane w grudniu 1959 roku ministerialnej komisji, która po długich rozmowach zaakceptowała je. Przez następne 2 lata wykonano 6 prototypów już pod nazwą Trabant P601, a publicznie pokazano je podczas szóstego zjazdu Partii Komunistycznej SED w Berlinie Wschodnim w 1963 roku. W marcu 1964 roku Trabant 601 zadebiutował na Targach Lipskich, gdzie wywołał spore zainteresowanie m.in. poprzez całkowicie zmienione nadwozie, które mimo, że wykonane było nadal z duroplastu, to jednak odznaczało się kanciastością nawiązującą do stylistyki aut zachodnich czy do „skrzydlatych” samochodów produkowanych w Stanach Zjednoczonych
Seryjna produkcja pojazdu rozpoczęła się w czerwcu 1964 roku, a więc trzy miesiące po debiucie w Lipsku. Samochód przez pierwsze pięć lat dostępny był w sześciu kolorach: białym, szarym oraz w pastelowych odcieniach zielonego, brązowego, żółtego i niebieskiego. W tym samym roku rozpoczęto eksport samochodów, głównie do krajów Bloku wschodniego, m.in. do Polski gdzie pojazd konkurował z Syreną, a później Polskim Fiatem 126p, Czechosłowacji, Węgier czy Jugosławii, gdzie konkurował z Zastavą 750. Eksport obejmował też Europę Zachodnią (jeszcze w 1964 roku sprzedano tam 6565 sztuk), gdzie Trabanty trafiały m.in. do Holandii, Belgii, Danii, Finlandii, Grecji czy nawet Niemiec Zachodnich. Pojazd wysyłano też poza Europę, m.in. do Egiptu
Na przełomie 1965 i 1966 roku powstał prototyp Trabanta pod nazwą P602, który charakteryzował się m.in. nadwoziem typu hatchback[23]. W kwietniu 1966 roku pojawiła się lepiej wyposażona odmiana 601L (lux). W 1967 roku do produkcji seryjnej wszedł model o nadwoziu otwartym Kübelwagen, a w 1978 roku jego cywilna odmiana Tramp. Od wiosny 1967 roku w ofercie były trzy odmiany wyposażeniowe samochodu: Standard, S (Sonderwunsch) i de Luxe.
Pod koniec 1968 roku dwusuwowy silnik Trabanta o pojemności 594,5 cm³ został wzmocniony z 23 do 26 KM co wpłynęło nieco na osiągi pojazdu. Lepsze było przyśpieszenie i elastyczność, a także zwiększyła się prędkość maksymalna.
W 1973 roku zwiększono zbiornik paliwa z 24 do 26 litrów, a także wprowadzono opcjonalnie opony bezdętkowe. 22 listopada tego samego roku wyprodukowano milionowego Trabanta, a jubileuszowym egzemplarzem został model w wersji deLuxe. W 1974 roku po raz pierwszy w historii produkcja przekroczyła 100 tys. sztuk. W 1980 roku wprowadzono dwuobwodowy układ hamulcowy, a w 1982 roku nowy gaźnik. W 1983 roku natomiast wprowadzono instalację o napięciu 12 V z alternatorem. W latach 1986–1988 stworzono 3 egzemplarze Trabanta przeznaczonego do wyścigów, ze wzmocnionym silnikiem dwusuwowym. W 1988 roku wyprodukowano rekordową liczbę egzemplarzy – 146 400 sztuk, a także wprowadzono zawieszenie tylne niezależne, na kolumnach resorujących
W 1990 roku upadł Mur Berliński, a 3 października tego samego roku Niemiecka Republika Demokratyczna weszła w skład RFN. Trabant w nowych okolicznościach nie był w stanie konkurować z zachodnimi konstrukcjami, nawet po wprowadzeniu wersji 1.1 z silnikiem Volkswagena Polo. Ostatni egzemplarz Trabanta z silnikiem dwusuwowym zjechał z taśmy 25 lipca 1990 roku. Przez cały okres produkcji powstało 2 818 547 sztuk
Różne oblicza trabanta:
Pamiętam dokłądnie ten samochód i muszę przyznać, że kiedyś również chciałam go mieć. Dziś jeżdżę także całkiem sporo, ale niestety moje auto ostatnio się zepsuło. Na całe szczęście pomoc drogowa https://pomoc-drogowa-katowice.pl/ zjawiała się na miejscu błyskawicznie.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej takie auta to są już dziś klasyki i na pewno ciężko jest je spotkać na naszych drogach. Za to moim zdaniem również bardzo fajnie na stronie https://kioskpolis.pl/kolor-lakieru-a-numer-vin-jak-uzyskac-informacje-o-fabrycznej-powloce/ napisano o tym jak odczytać kod lakieru z numeru VIN.
OdpowiedzUsuńGdy na drodze zdarzy się awaria, kluczowe jest mieć zaufaną firmę pomocy drogowej. Glinski-Hol to profesjonalny serwis, który oferuje kompleksową pomoc w trudnych sytuacjach. Ich wykwalifikowana ekipa i sprzęt pozwolą Ci szybko wrócić do podróży. Odholowanie pojazdu, naprawa drobnych usterek czy zaopatrzenie w paliwo - https://glinski-hol.pl/ to miejsce, gdzie znajdziesz skuteczną pomoc drogową na której zawsze można polegać.
OdpowiedzUsuńAwaria samochodu w trasie może zdarzyć się każdemu, dlatego warto znać zaufaną pomoc drogową. Strona http://pomocdrogowa.lowicz.pl/ oferuje profesjonalne usługi holowania i wsparcia w sytuacjach awaryjnych, dostępne przez całą dobę. Klienci chwalą szybki czas reakcji oraz fachowe podejście do każdej sytuacji. Specjaliści na miejscu są w stanie wykonać drobne naprawy, co często pozwala kontynuować podróż bez konieczności holowania. Dzięki tej stronie każdy kierowca może czuć się bezpiecznie i pewnie, wiedząc, że pomoc jest zawsze w zasięgu ręki.
OdpowiedzUsuńWidać takie samochody czasami na drogach, no i faktycznie uważam, że robią furorę. Szkoda, że nie wszystkie stare modele robią takie wrażenie i trzeba je zezłomować. Jeśli już o takich usługach mowa, to pamiętajcie o tym, że możecie skorzystać ze skupu samochodów. Na przykład firma https://skup-aut-wejherowo.pl/skup-aut-rumia/ może przyjechać po Wasz samochód. Sprawdźcie, czy działają w Waszej okolicy.
OdpowiedzUsuń